Uppdraget
Det har gått nästan sex år sedan vi gjorde en planutredning för utbyggnad av Alvik åt stadsbyggnadskontoret och Vasakronan. I år har processen nått underlag till plansamråd. Vi har ritat 800 lägenheter och två förskolor åt Vasakronan. Kontoret har också samordnat delar av hela planområdet som färdigt kommer att omfatta 1 300 bostäder, lokaler för verksamheter, skola, tre förskolor, nya gator, parker och torg.
Området idag en enklav
I Alviks strand har det funnits industriverksamhet sedan 1800-talets andra hälft. Här fanns en stearinfabrik och senare Barnängens Tekniska fabriker. De senaste 50 åren har området fyllts på med kontor i flera etapper. Man har gått hårt åt naturen, mängder av berg har sprängts och schaktats bort. Resultatet har blivit ett relativt stängt område omringat av svårtillgänglig natur och folktomt på kvällstid. Det har blivit en enklav utan naturliga kopplingar till staden.
Bebyggelse och natur samverkar
Vår bärande idé är att ta tillvara områdets fina karaktär och anpassa den nya bebyggelsen till naturen, de historiska byggnaderna och det vackra läget vid vattnet. Vi öppnar upp, ökar tillgängligheten och stärker kopplingarna mellan områdets olika delar och naturen genom nya stråk med fina utblickar. Den befintliga topografin är fantastisk. Den utnyttjar vi genom att accentuera platsens nivåskillnader. Spännande miljö med innerstadsskala Här blir det en spännande miljö med bostadshus, torg, parker, trappor och vindlande gångvägar. Bebyggelsen blir koncentrerad och i innerstadsskala. Vi har tagit med oss flera grundregler och sociala kvaliteter från staden som proportion, rytm och skönhet.